پیچ گوشتی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات
  4. chevron_right
  5. پیچ گوشتی

لزوم استفاده از پیچ گوشتی بهسام

بدون تردید، پیچ گوشتی یکی از ابزارهای کاربردی و کارآمد برای باز و بسته کردن انواع مختلف پیچ به شمار می رود. به عبارت دیگر، این ابزار در عرصه صنعت از جمله ابزار آلات محبوب و پرکاربرد بسیاری از صنعتگران محسوب می شود.

مکانیزم و عملکرد آن به این صورت است که با بهره بردن از نیروی اهرمی و گشتاوری، فرآیند باز و بسته نمودن انواع مختلف پیچ را به نحو مطلوب صورت می دهد.

لازم به ذکر است که این ابزار از قدمت و پیشینه ای بسیار طولانی برخوردار می باشد.

سر پیچ حفره ای شکل این ابزار با قرار گرفتن در انواع پیچ، با چرخاندن خلاف حرکت یا جهت حرکت عقربه های ساعت، امکان باز و بسته کردن هر پیچی را محقق می سازد.

ناگفته نماند که امروزه انواع و اقسام پیچ گوشتی ها تولید و در اختیار کاربران و مصرف کنندگان اعم از مبتدی و حرفه ای قرار می گیرد.

همچنین متناسب با نوع کاربرد و نحوه کارایی، در پروژه های مختلف می توان از این ابزار استفاده به عمل آورد.

پیچ گوشتی

ساختار تشکیل دهنده پیچ گوشتی

به طور کلی، ساختار این ابزار از سه قسمت سری، میله محور و دسته تشکیل شده است. غالباً دسته این محصول به گونه ای طراحی می شود که از سر خوردن آن، به ویژه در هنگام انجام کار جلوگیری به عمل می آورد.

در حال حاضر دسته های این ابزار کاربردی در رنگ ها و اندازه های مختلف طراحی و به مرحله تولید می رسند. متریال و مواد اولیه مورد استفاده در ساختار دسته متناسب با نوع کاربرد محصول متفاوت می باشد.

بر این اساس، در اغلب موارد دسته این محصول از متریال پلاستیک سخت نظیر لاستیک و سلولز استات ساخته و پرداخته می شود. ناگفته نماند که استفاده از پلاستیک مانع از سر خوردن و لغزش ابزار می گردد.

محور یا شفت پیچ گوشتی به عنوان یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده آن، به منظور جلوگیری از تغییر شکل و خم شدن، علی الخصوص در هنگام اعمال فشار، از جنس فولاد سخت ساخته می شود.

همچنین شفت این ابزار برای راحتی در اعمال فشار و چرخاندن مناسب آن، به شکل شش گوش یا گرد طراحی می گردد.

نوک یا سری از دیگر اجزای مهم در ساختار پیچ گوشتی بوده که در نمونه های مختلف و متناسب با نوع پیچ ها طراحی و تولید می شود.

تیتانیوم، استیل ضد زنگ و فولاد تند بر و فلزات اشباع نشده، از متریال مورد استفاده در سری این محصول به حساب می آیند.

پیچ گوشتی

انواع مختلف پیچ گوشتی بهسام

به طور کلی، امروزه ابزار آلاتی نظیر پیچ گوشتی در مدل های متنوع و مختلف تولید و روانه بازار می شوند. بر این اساس، مدل دوسو، پهن یا تخت، نمونه ای رایج و متداول از این محصول به شمار می آید.

از دیگر مدل های این محصول می توان به پیچ گوشتی چهارسو، اشاره نمود. نمونه چهارسو، دارای چهار پره بوده که در موارد مختلفی نظیر تعمیرات ساعت، طلا سازی و پروژه های سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین پیچ گوشتی چهارسو، در اندازه ها و ابعاد مختلف و در عین حال استاندارد ساخته می شود.

نوع آلن، مربع، سه پر، مدل برقی و شارژی، نوع آهنربایی، بوکس، ستاره ای، عایق و جغجغه ای، از دیگر انواع مختلف پیچ گوشتی به شمار می آیند.   

تماس بگیرید