قاپک

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات
  4. chevron_right
  5. قاپک

قاپک

قاپک از جمله تجهیزات وکیوم

در مقاله تجهیزات وکیوم تا حدودی در موردقاپک ها توضیح داده شد ، در این مقاله قصد داریم بیشتر درموردقاپک که یکی از تجهیزات کاربردی وکیوم می باشد توضیح بدهیم .

قاپک ها معمولا وظیفه ی نگهداری ، حمل و یا چسبیدن به یک سطح را بر عهده دارند.قاپک معمولا  در همه جا در ابعاد مختلف یافت می شود .

از جمله آن ها می توان به تلمبه های لوله بازکنی ، یا به قاپک هایی که برای چسباندن وسایل به شیشه ها استفاده می شود … اشاره نمود ، همچنین در حمل کردن شیشه ها ،قاپک ها به دلیل اینکه می توانند سطح های سنگینی را نگه دارند و این مسئله وابسته به جنس سطح نیست می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

برای مثال در تعمیرگاه های شیشه خودرو و شیشه سازی ها برای بلند کردن شیشه ها ازقاپک استفاده می شود تا علاوه بر جلوگیری از اتفاقات برای شیشه از بریده شدن دستان و یا افتادن آن ها نیز جلوگیری کرد، در این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد این وسیله کاربردی توضیح بدهیم.

از جمله تجهیزات وکیوم - قاپک

چراقاپک جزء تجهیزات وکیوم و پنوماتیک می باشد؟

قاپک برای چسبیدن به یک سطح از تکنیک خلاء بهره می برد ، به این صورت که با فشرده شدن آن ها به یک سطح ، هوای زیر تیوپ آن ها تخلیه شده و این هوا دیگر راهی برای برگشت ندارد و یک خلاء نسبی در فاصله بین تیوپ و سطح به وجود می آید.

فشار هوای اتمسفر نسبت به درون قاپک بیشتر شده و آن را به شدت به سطح می چسباند ، به این طریق قاپک می تواند اجسام سنگینی را بلند کند و به جای استفاده از روش های مکانیکی در سطح های حساس از تکنیک های خلاء ( وکیوم بهره می برند) ، معمولا برای ظرفیت بالاتر از قاپک هایی با تعداد تیوپ های دو و حتی سه و چهار عدد استفاده می کنند.

در نهایت برای جداکردن قاپک کوچک و معمولی مانند قاپک های خانگی استفاده از نیروی دست کافی می باشد ، اما در موارد صنعتی این کار با دست غیر ممکن است ، در این موارد معمولا شیر یا حفره ای وجود دارد که با باز کردن آن هوا به درون خلاء نفوذ کرده و تیوپ به راحتی از سطح جدا می شود.

از محصولات بهسام - قاپک

چرا از قاپک به جای روش مکانیکی استفاده می شود؟

حمل کردن سطح ها معمولا همیشه سختی های خاصی را در بر دارد ، از جمله سختی هایی مانند نداشتن جایی برای دست گرفتن و برندگی سطح.

علاوه بر این سطوحی مانند سطوح شیشه ای بسیار حساس می باشند که حمل کردن آن ها به صورت مکانیکی می تواند باعث خطرات و شکستن آن ها بشود.

روش وکیوم یا استفاده ازقاپک این مشکل ها را حل کرده و علاوه بر راحت تر بودن حمل به وسیله آن ها ، آسیبی به سطوح ورد نمیکنند ، این دستگاه ها معمولا در صنعت نیز همین کاربرد را دارا می باشند.

برای مشاهده لیست دیگر مقالات پنوماتیک و تجهیزات وکیوم می توانید به مقالات ، پنوماتیک و  تجهیزات وکیوم مراجعه فرمایید ، همچنین برای سفارش محصولات از جمله قاپک می توانید با کارشناسان و یا نمایندگی های بهسام در ارتباط باشید.

23 - قاپک

مثال:در صورتیکه فشار وکیوم ۶۷ کیلو پاسکال (۵۰۰ میلی متر جیوه )باشد،نیروی تئوری وکیوم برای یک پد به قطر ۵۰م.م. حدود ۱۳۰ نیوتن می باشد.

یعنی به طور تئوری می تواند قطعه ای به وزن ۱۳ کیلو گرم را از زمین بلند کند.

فهرست
تماس بگیرید