فیلتر

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. محصولات
 4. chevron_right
 5. پنوماتیک
 6. chevron_right
 7. واحد مراقبت پنوماتیک
 8. chevron_right
 9. فیلتر

فیلتر پنوماتیک

هواي اطراف ما يا همان هواي اتمسفر، دارای ناخالصي‌هايي مانند بخار آب، غبار، ذرات روغن معلق در هوا، گرده گياهان و غيره می باشد. هر یك از اين عوامل براي سيستم‌ هاي صنعتي كه با هوای فشرده كار مي‌كنند، خطرناك است و موجب آسيب به دستگاه‌ها مي‌شود. علاوه بر آسيبي كه به دستگاه ‌ها وارد می شود، سيستم ‌هاي صنعتي با هواي ناخالص عملكرد درستي نیز نخواهند داشت. براي حل اين مشكل از فيلتر استفاده مي‌شود.

فیلتر پنوماتیک براي جذب ناخالصي‌ ها، گرد و غبار و ذرات معلق موجود در هواي خروجي كمپرسورها، مورد استفاده قرار مي‌گيرد. این قطعه باعث خروج آلودگي‌ها از جريان هواي فشرده مي‌شود. اين كار با استفاده از تعدادي تكنيك مختلف انجام مي‌شود. در واقع با استفاده از تكنيكي ذرات معلق و ناخالصي ‌ها را به دام مي‌اندازد و هواي خالص را عبور می دهد. يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هايی كه در انتخاب فيلتر بايستی به آن دقت داشت درجه تفكيك يا راندمان است. اين ويژگي درصد ذراتي كه فيلتر مي‌تواند آن ها را جدا كند، مشخص می کند.

علاوه بر اين خاصيت، فيلتر هواي خوب و با كيفيت بايستی بتواند بعد از كاركرد طولاني و داشتن آلودگي زياد، هوا را تصفيه كند. هنگامي كه فشار به صورت ناگهاني زياد شود، ممكن است عملكرد فيلتر مختل شده و تبدیل به يك هدر دهنده انرژي شود. براي جلوگيري از بروز چنين مشكلاتي، بایستی فيلتر را به صورت مداوم بررسي كنيد. با اندازه‌گيري فشار زماني كه هوا از فيلتر عبور مي‌كند، مي‌توان از زمان مناسب براي تعويض فيلتر هوا مطلع شد و از بروز مشكلات و آسيب احتمالي به دستگاه جلوگيري كرد.

نحوه عملكرد فيلتر پنوماتیک

در ابتدای فيلتراسيون، هواي فشرده شده از يك فيلتر عبور مي‌كند كه در اين حالت اثر انسجام ايجاد مي‌شود. در اين حالت، ذرات بزرگتر روي فيلتر جذب و آب به قطره ‌هاي بزرگتر متراكم مي‌شود و پس از آن به محفظه جداسازي منتقل مي‌شوند. در این مرحله سرعت هواي فشرده شده كند خواهد شد، كه در اثر اين كندي، متراكم شدن ذرات روي يك پد لانه زنبوري انجام مي‌گيرد و به قطره‌هاي آب اجازه مي‌دهد به پايان سيستم تخليه منتقل شوند.

در مرحله اول، اکثر قطره‌هاي آب، روغن و ذرات بزرگ از بين مي‌روند. در مرحله دوم، هوا از طريق فيبر عبور داده می شود. با اين عبور، هزاران گرداب كوچك توليد شده و جریان هوا را تسريع مي‌كند.

انواع فيلتر

فيلتر هواي پنوماتيك به دو نوع فيلتر اوليه و ثانويه تقسيم مي‌شود كه در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

 • فيلترهاي اوليه

فيلترهاي پنوماتيك تجاري و معمولي، ذرات با اندازه ۵ ميكرومتر از هوا را تصفيه مي‌كنند. وظیفه این فيلترها این است که از دستگاه ‌هاي پنوماتيك در برابر آسيب‌ هايي كه در اثر اين آلاينده‌ ها خواهند ديد، محافظت‌ كنند. اين آلودگي ‌ها شامل ذرات روان ‌كننده‌اي می باشد كه بعد از فيلتر از سمت كمپرسور به صورت ذرات خاك، قطره ‌هاي كوچك آب يا آئروسل خارج مي‌شوند.

 • فيلترهاي ثانويه

فيلترهاي ثانويه براي كاربردهاي گوناگونی مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين فيلترها توانایی از بین بردن ذره ‌هايي به اندازه ۵۰ نانومتر را دارند. این فيلترها مي‌توانند بخار، مه، رطوبت، روغن و ذرات ريز را از جريان هوا پاك كنند.

موارد استفاده از رطوبت گیر پنوماتیک

فيلتر هوا در مراحل مختلف فيلتراسيون در صنعت‌هاي متفاوتی مورد استفاده قرار مي‌گيرد. معمولا فيلتر هوا در كنار شكل دهنده، تنظيم‌كننده و روان كننده با اتصالات مختلف استفاده مي‌شود. برنامه‌هاي متفاوتی براي استفاده از تصفيه هوا وجود دارد. به عنوان مثال در محيط‌هاي كه بايد تميز باشند مانند آزمايشگاه‌ها، كارهاي پزشكي، ابزار دقيق تجزيه و تحليل، صنايع غذايي، صنايع دريايي و هوايي، كشاورزي، توليد، بسته‌بندي مواد غذايي و نوشيدني و غیره به كار مي‌رود.

انتخاب صحیح فیلتر پنوماتیک یا همان رطوبت گیر می تواند نقشی مهم در میزان راندمان و کیفیت سیستمی که با هوای فشرده کار می کند ایفا کند. یکی از خصوصیات فیلتر پنوماتیک اندازه منافذ المنت فیلتر است.

اندازه منافذ یک فیلتر نشان دهنده کوچک ترین اندازه ذرات و ناخالصی هایی است که می توانند فیلتر شوند. نکته دیگر اینکه سطح آب تقطیر و جمع شده در کاسه فیلتر بایستی تخلیه شده تا از ورود آب به مسیر هوا جلوگیری شود. به همین دلیل است که استفاده از فیلتر های تخلیه اتوماتیک و نیمه اتوماتیک به جای فیلتر های تخلیه دستی توصیه می گردد.

نکته: در اکثر مدل های فیلتر پنوماتیک امکان تعویض کیت تخلیه فیلتر وجود دارد و در صورت داشتن فیلتر با تخلیه دستی می توان با خرید کیت تخلیه اتوماتیک فیلتر، نوع تخلیه فیلتر را به صورت اتوماتیک تغییر داد.

فیلتر تولید شده توسط بهسام

این فیلتر همراه با بست پایه می باشد و قابل استفاده برای هوای خروجی تمیز است. اطلاعات فنی این فیلتر به صورت زیر می باشد.

اطلاعات فنی
حد فشار کاری ۰ ~ ۱۲ bar
حد دمای کاری +۵°C ~ +60°C
دانه بندی فیلتر قابل عرضه ۵-۲۰-۴۰ میکرون
طریقه نصب به صورت عمودی با بست پایه دار
تخلیه آب فیلتر دستی

چرا از بهسام خریداری کنیم؟

 • دارای گارانتی بی قید و شرط بلند مدت قطعات
 • دارا بودن نیروی متخصص برای نصب
 • دارا بودن لوازم جانبی مورد نیاز
 • قیمت های متعادل و کاملا به صرفه نسبت به کیفیت بالای آن
 • پشتیبانی و راهنمایی استفاده از دستگاه
 • راندمان نسبی بالای قطعات نسبت به بقیه رقبا
 • استفاده از قطعات استاندارد و با کیفیت

خرید فیلتر در تهران

در صورتی که قصد خرید فیلتر با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام پنوماتیک ، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.

تماس بگیرید