شیر تنظیم سرعت

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. محصولات
 4. chevron_right
 5. پنوماتیک
 6. chevron_right
 7. شیر آلات (شیرهای فرمان)
 8. chevron_right
 9. شیرهای مکمل
 10. chevron_right
 11. شیر تنظیم سرعت

شیر کنترل سرعت پنوماتیک چیست؟

در صنعت شیر های کنترل سرعت پنوماتیک تحت عنوان فلوکنترل های بین راهی شناخته می شوند و در واقع وظیفه آن ها کنترل سرعت سیال جاری در سیستم می باشد. نکته قابل توجه در این نوع شیر ها عدم تغییر فشار سیال است. یعنی حتی اگر سرعت سیال خروجی به کمک شیر کنترل سرعت جریان در حداقل ترین حالت خود قرار بگیرد، فشار در همان حد استاندارد تعریف شده خود خواهد بود و تغییری نمی کند. در نتیجه اگر هدف کنترل فشار در سیستم پنوماتیک باشد، حتما بایستی از رگلاتور استفاده کرد و شیر کنترل سرعت کارآمد نخواهد بود. به این نوع شیر ها فلوکنترل یا شیر های گلویی قابل تنظیم با مانع برگشت نیز می گویند و نشانه ای به صورت گلوگاه نیز دارند. اگر شیر قابل تنظیم باشد یک فلش روی گلوگاه رسم می شود که قابل تشخیص باشد.

کاربرد شیر کنترل سرعت

از کاربرد این نوع شیر ها می توان کنترل سرعت سیلندر های پنوماتیک را نام برد. چنانچه حجم جریان ورودی به سیلندر در همه جهت ها کنترل شود، سرعت حرکت پیستون سیلندر پنوماتیک نیز قابلیت تنظیم خواهد داشت، از سمتی دیگر به کمک تنظیم میزان سرعت جریان هوای تخلیه در هر جهت می توان سرعت حرکت پیستون سیلندر ها را کنترل کرد. در نتیجه به طور کلی به دو روش می توان سرعت سیلندر ها را کنترل کرد.

 1. سرعت به کمک تنظیم میزان جریان در ورودی کنترل شود، در این روش بایستی شیر کنترل سرعت جریان را طوری در مدار قرار داد که مقدار جریان هوای ورودی به سیلندر را برای تامین نیروی لازم برای حرکت پیستون تحت کنترل داشت. یکی از مهم ترین معایب این روش این است که اگر حرکت بار با پیستون هم جهت شود، شتاب منفی پیدا خواهد کرد و در نتیجه سیلندر سرعت های غیریکنواختی خواهد داشت.
 2. سرعت سیلندر از طریق تنظیم سرعت جریان در خروجی تنظیم می شود. در این روش شیر با مانع برگشت به صورتی در مدار قرار می گیرد که میزان جریان هوای خارج شده از سیلندر قابل کنترل باشد. از مزایای مهم این روش این است که اگر حرکت بار و پیستون با یکدیگر هم جهت شوند، پیستون شتاب منفی پیدا نمی کند و به این صورت سرعت حرکت تقریبا یکنواخت خواهد بود.

جدول اطلاعات فنی شیر کنترل سرعت در بهسام:

اطلاعات فنی
سایز دنده اتصال G 1/8-1/4-3/8-1/2
سیال عامل هوا
حد فشار کاری ۰~۱۲ kgf/cm2
حد دمای کاری ۰~۷۰°C
جنس آببندی NBR
جنس بدنه آلومینیوم/ALU

 خرید شیر کنترل سرعت

در صورتی که قصد خرید شیر تنظیم سرعت با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام پنوماتیک ، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.

تماس بگیرید