شیر تخلیه سریع

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. محصولات
 4. chevron_right
 5. پنوماتیک
 6. chevron_right
 7. شیر آلات (شیرهای فرمان)
 8. chevron_right
 9. شیرهای مکمل
 10. chevron_right
 11. شیر تخلیه سریع

شیر تخلیه سریع پنوماتیک

یکی از انواع شیر های اطمینان شیر تخلیه سریع پنوماتیک می باشد که از آن برای کنترل فشار استفاده می شود. این شیر ها بر روی سیلندر قرار گرفته می شوند و باعث حرکت سریع و افزایش کارایی سیلندر می شوند. از ویژگی های مهم این نوع شیر می توان بالا بردن ضریب ایمنی سیلندر را نام برد. این نوع شیر دارای دو مدل کتابی و کوزه ای می باشد که با توجه به نوع سیلندر انتخاب می شود.

شیر تخلیه سریع پنوماتیک دارای سه پورت هواست که یکی از این پورت ها برای ورود هوا، دیگری برای خروج اضطراری و پورت سوم برای ورود هوا به داخل سیلندر می باشد. پورت خروج اضطراری و پورت سوم به صورت معکوس با یکدیگر عمل می کنند. به شیر تخلیه سریع پنوماتیک، دریچه تخلیه سریع پنوماتیک نیز گفته می شود.

شیر تخلیه سریع پنوماتیک چیست؟

همان طور که می دانیم سیستم های پنوماتیک دارای کاربردهای فراوانی در صنایع گوناگون می باشند و در آن ها انتقال انرژی توسط هوای فشرده انجام می شود. قطع، وصل و کنترل فشار، سرعت عبور جهت هوای فشرده وظیفه شیر تخلیه سریع پنوماتیک می باشد. می توان گفت شیر تخلیه سریع ابزاری برای اتوماتیک شدن مسیر جریان هوای فشرده است و کنترل این شیر ها عبارتند از:

 1. کنترل دستی
 2. کنترل مکانیکی
 3. کنترل الکتریکی
 4. کنترل پنوماتیکی

نحوه عملکرد شیر تخلیه سریع پنوماتیک

برای افزایش سرعت برگشت پیستون در سیلندر های یک کاره از شیر تخلیه سریع پنوماتیک استفاده می شود. این شیر ها بعد از قطع شدن فشار هوا مسیر خروج هوا را باز و هوای موجود در مسیر را تخلیه می کنند و سیلندر ها بعد از تخلیه سریع هوا عمل برگشت را به سرعت انجام می دهند. این شیر ها باعث صرفه جویی در زمان برگشته سیلندر ها می باشند و با از بین بردن مقاومت در مسیر و شلنگ خروجی هوای فشرده، باعث تخلیه سریع هوا می شوند.

انواع شیر تخلیه سریع پنوماتیک بر اساس عملکرد

 1. شیر کنترل جهت دار

وظیفه این شیر ها کنترل قطع، وصل و جهت جریان هوای فشرده می باشد. این شیر ها با توجه به ورودی و خروجی هوا، انواع گوناگونی دارند. مانند:

 • شیر کنترل جهت دار دو طرفه
 • شیر کنترل جهت دار سه طرفه
 • شیر کنترل جهت دار چهار طرفه
 1. شیر کنترل فشار

این شیر ها در واقع محدود کننده فشار هستند و با کنترل فشار ورودی مانع از بالا رفتن فشار سیال می شوند.

 1. کنترل جریان
 2. یکسو کننده

انواع شیر تخلیه سریع پنوماتیک بر اساس سایز

 1. شیر ۲/۱
 2. شیر ۴/۱
 3. شیر ۸/۳
 4. شیر ۸/۱

شیر تخلیه سریع پنوماتیک کتابی و کوزه ای

شیر تخلیه سریع پنوماتیک کتابی: این نوع شیر در تجهیزات جانبی سیستم های پنوماتیکی کاربرد دارند. شکل ظاهریشان مانند کتاب است و دارای سایز های ۱۲ و ۱۴ و ۳۸ میلی متری می باشد. این قطعه با جنس آلومینیوم در برابر سایش و زنگ زدگی مقاوم است. از خصوصیات مهم این شیر ها می توان انعطاف پذیری و وزن سبک آنها را نام برد. این شیر ها در خط انتقال هوای فشرده برای خروج سریعتر هوای فشرده مورد استفاده قرار می گیرند.

شیر تخلیه سریع پنوماتیک کوزه ای: از این شیر ها برای تخلیه سریع هوای فشرده سیلندر استفاده می شود. جنس بدنه آنها از برنج است و دمای ۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کند و محدوده فشار کاری آنها بین ۰٫۵ تا ۹٫۹ است. ای شیر ها دارای سه سایز دهانه ۴/۱، ۲/۱ و ۴/۳ می باشد. شیر تخلیه سریع پنوماتیک کوزه ای خروجی هوای بهتری نسبت به نوع کتابی دارد.

مزایای شیر تخلیه سریع پنوماتیک

 1. جلوگیری از رخ دادن حوادث خطرناک و نامطلوب
 2. ابزاری مناسب برای تخلیه فشار
 3. حفظ فشار سیلندر در محدوده مناسب
 4. کمک برای جلوگیری از ایجاد انفجار
 5. برقراری سلامت سیستم های مرتبط با سیلندر های فشار

کاربرد شیر تخلیه سریع پنوماتیک در صنعت

این قطعات به دلیل عملکرد مناسبی که در بالا بردن ضریب ایمنی دستگاه ها دارند، کاربرد های فراوانی نیز در صنعت دارند. از مواردی که این شیر ها در آن استفاده می شود می توان صنایع زیر را نام برد.

 1. صنایع تولید مصالح ساختمانی
 2. صنایع متالوژی و معدن
 3. صنایع تولید مواد غذایی
 4. صنعت شیشه

جدول اطلاعات فنی شیر تخلیه سریع در بهسام:

اطلاعات فنی
سایز دنده اتصال G 1/8-1/4-3/8-1/2
سیال عامل هوا
حد فشار کاری ۰~۱۲ kgf/cm2
حد دمای کاری ۰~۷۰°C
جنس آببندی NBR
جنس بدنه برنج/Brass

 خرید شیر تخلیه سریع

در صورتی که قصد خرید شیر تخلیه سریع با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام پنوماتیک ، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.

تماس بگیرید