سیلندر گریپر

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. محصولات
 4. chevron_right
 5. پنوماتیک
 6. chevron_right
 7. سیلندر پنوماتیک
 8. chevron_right
 9. سیلندر گریپر

سیلندر گریپر پنوماتیک

در اصطلاح معنی عمومی گریپر، چنگک است. از این رو به سیلندر گریپر پنوماتیک، چنگک پنوماتیکی نیز گفته می شود. نوعی از عملگرهای پنوماتیکی سیلندرهای گریپر هستند. این سیلندرها در سیستم های پنوماتیک نقش گیره یا نگهدارنده را بر عهده دارند و به همین دلیل به آنها انگشتان است که گریپر پنوماتیک می تواند قوی تر از انگشتان دست انسان کارها را انجام دهد. زمانی که با توجه به شرایط محیطی و یا مقدار نیروی لازم برای نگه داشتن یک قطعه یا وسیله، نمیتوانیم از دستان خود استفاده کنیم، از این نوع سیلندرها یا انگشتان پنوماتیکی استفاده می کنیم. ساختمان داخلی این سیلندرها از یک یا چند سیلندر پنوماتیکی تشکیل شده است. با توجه به این که فک های یک گریپر چند عدد باشد، تعداد عملگرهایی که در داخل سیلندر گریپر استفاده می شود متفاوت است.

اما حداقل یک سیلندر خطی درون ساختمان داخلی گریپر وجود دارد. این سیلندرهای پنوماتیکی به کمک اتصالات و مکانیزم های خاصی که وظیفه تبدیل حرکت خطی سیلندر را دارند، قدرت سیلندر را به فک های گریپر منتقل می کنند. هنگامی که به دلیل شرایط سخت محیطی مانند درجه حرارت بالا، اسیدی بودن محیط، احتیاج به اعمال نیروی زیاد یا محدودیت فضا که فعالیت انسان در آن ممکن نمی باشد، می توان از این نوع سیلندر استفاده کرد. سیلندر گریپر متناسب با کاربرد خود در شکل ها و فرم های متنوعی وجود دارد که در شکل زیر تعدادی از انواع آنها نشان داده است. متداول ترین انواع سیلندر گریپر یا چنگک ها یا همان گیره های پنوماتیکی عبارتند از گریپرهای شعاعی و گریپرهای خطی که هر کدام از آن ها حداقل دارای دو فک می باشند.

گریپر پنوماتیک با توجه به شکل خاصی که دارد، قابلیت نصب انواع اتصالات مکانیکی را به فک ها دارا می باشد. این اتصالات به طور معمول همان فیتینگ ها می باشند. البته نباید آن ها را با فیتینگ های مربوط به بخش اتصالات اشتباه بگیریم. فیتینگ ها و یا رویه های فک های گریپر در اشکال و با اهداف مختلف موجود است. فیتینگ ها ممکن است شیار دار و یا صیقلی باشند و از رویه هایی با جنس های گوناگون ساخته شوند. البته هسته تمام فیتینگ ها فلزی می باشد. در صنعت با ترکیب انواع سیلندر و گریپر می توان مجموعه ای از انواع حرکت ها را انجام داد. گریپر پنوماتیک همانند سیلندر های پنوماتیکی دو طرفه برای ورود و خروج هوای فشرده دارای دو مجرا یا پورت می باشد. باید توجه کرد هنگامی که یک گریپر را نصب می کنیم باید به جهت هوا توجه کنیم. با توجه به اینکه گریپرها قابلیت راه اندازی از هر دو طرف را دارند اما جهت حرکت و باز و بسته شدن آن ها وابسته به ترتیب ورودی و خروجی هوا می باشد. ورودی و خروجی هوا به وسیله شیرهای کنترل جهت یا همان شیرهای راه دهنده پنوماتیک کنترل می شود.

نحوه عملکرد سیلندر گریپر پنوماتیک

در سیلندر های گریپر درست مانند سایر سیلندر های پنوماتیک، روی بدنه گریپر ها نقاطی مشخص شده است که بر روی آنها سنسور هایی نصب شوند تا به وسیله این سنسور ها، باز یا بسته بودن فک های گریپر تشخیص داده شود و برای کنترل و فرمان سیگنال هایی از سمت واحد پردازنده دستگاه ارسال شود.

جنس و انواع سیلندرهای گریپر پنوماتیک

به طور کلی سیلندرهای گریپر از جنس فولاد و استیل می باشد و آن ها را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد.

 1. سیلندر گریپر با حرکت خطی
 2. سیلندر گریپر با حرکت چرخشی

سیلندر گریپر با حرکت خطی فک

این نوع گریپر در دو دسته ۲ فکه و ۳ فکه طبقه بندی می شود و سیلندر موجود در داخل گریپر دو طرفه می باشد (دقیقا مانند سیلندر های دوطرفه). در این نوع سیلندر گریپر از هر دو سمت امکان ورود هوای فشرده وجود دارد و فک ها به صورت اتوماتیک تنظیم می شوند. یعنی فک ها با هم حرکت می کنند و با حرکت خطی فک، قابلیت گرفتن قطعه از داخل و خارج را دارد. همچنین نصب آنها بسیار ساده می باشد. از این نوع گریپرها هنگامی که نیازمند انجام دادن عملیات بر روی یک قطعه مانند دیسک، یک شافت و یا یک صفحه نیازمند نگه داشتن آن قطعه به صورت ثابت و با نیروی زیاد می باشیم و از طرفی ایمنی در کار از ضریب نسبتا بالایی برخوردار باشد، استفاده می کنیم.

سیلندر گریپر با حرکت چرخشی

این دسته از سیلندرهای گریپر، گریپرهای دورانی یا شعاعی نیز نامیده می شوند و دارای سیلندر دو طرفه می باشند و تنظیم فک ها در آن به صورت اتوماتیک اتفاق می افتد. گریپر پنوماتیک با حرکت چرخشی یا شعاعی با زاویه محدود، قابلیت نصب سنسور در هر دو طرف را دارند. همچنین مانند گریپر خطی، دارای نصب بسیار ساده ای می باشند. این نوع گریپر ها می توانند در هر زاویه ای با نیرو و توان خوبی کار کنند و می توانند قطعات را از داخل و خارج بگیرند.

نحوه نصب سیلندر گریپر اتوماتیک و نکات نگهداری از آن

روی بدنه این نوع از سیلندرها سوراخ هایی قرار گرفته شده است که برای نصب آن ها بر روی دستگاه از آن ها استفاده می کنیم. همانند سایر تجهیزات در سیستم های پنوماتیکی که هر یک نحوه نصب مخصوصی دارند، گریپرها یا چنگک های پنوماتیکی نیز روش های نصب مخصوص به خود را دارند که برای بهره برداری و استفاده از آن ها به بهترین شکل ممکن، بایستی به چند نکته در این زمینه توجه کرد. برای سالم ماندن گریپر پنوماتیک و به طور کلی هر عملگر پنوماتیکی، نکاتی مربوط به نگهداری از آن ها وجود داد که در زیر به چند نمونه از آن ها اشاره می شود.

 • سیلندر های گریپر مانند دیگر عملگرهای پنوماتیکی در ابعاد گوناگونی ساخته می شوند، بنابراین با توجه به فضای نصب در دسترس بایستی بهترین گزینه را انتخاب کرد.
 • همان طور که گفته شد گریپرها در انواع خطی و شعاعی (چرخشی) موجود می باشند. برای انتخاب باید با عملکرد آن ها به صورت کامل آشنا باشیم تا بتوانیم از بروز مشکل جلوگیری کنیم.
 • سیلندر های گریپر، دو پورت ورودی و خروجی هوای فشرده در سایزهای مختلف دارند و بایستی با در نظر گرفتن نیروی مورد نیاز، سایز مناسب را انتخاب کنیم.
 • مانند دیگر عملگرهای پنوماتیکی، سرعت باز و بسته شدن گریپرها با استفاده از ابزارهای پنوماتیکی مانند فلوکنترل ها، قابل کنترل می باشد.
 • برای جلوگیری از صدمه دیدن گریپر، فیتینگ مناسبی بر روی فک ها نصب کنید.
 • مانند هر تجهیزی که دارای حرکت رفت و برگشتی و یا چرخشی و شعاعی باشد، از وارد کردن فشار مضاعف و مخالف جهت به فک ها اجتناب کنید.

خرید سیلندر گریپر پنوماتیک

در صورتی که قصد خرید گریپر پنوماتیک با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام پنوماتیک ، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر ، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.

تماس بگیرید