سیلندر کامپکت

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. محصولات
 4. chevron_right
 5. پنوماتیک
 6. chevron_right
 7. سیلندر پنوماتیک
 8. chevron_right
 9. سیلندر کامپکت

سیلندر کامپکت

سیلندر کامپکت پنوماتیک یا جک کامپکت پنوماتیک از پرطرفدارترین عملگرهای پنوماتیک می باشد. کلمه کامپکت به معنای فشرده است و از این جهت به آنها کامپکت گفته می شود که دارای ابعاد فشرده و کوچکی می باشند و برای مکان هایی با محدودیت فضا مناسب هستند. قابل توجه است که ابعاد سیلندر پنوماتیک، تاثیر روی کارایی و عملکرد آن ندارد. همچنین این نوع سیلندر پنوماتیک به دلیل کورس و قطر نزدیک به هم، جز پرطرفدارترین نوع سیلندر نیز محسوب می‌شود.

در سیلندر های کامپکت ارتفاع پیستون‌ ها کم می باشد، از این رو به سیلندرهای کامپکت، کورس کوتاه نیز می‌گویند. در مکان‌هایی که از نظر فضا، محدودیت وجود دارد از سیلندرهای کامپکت یا کورس کوتاه استفاده می شود. این سیلندرها دارای بدنه گرد و قطر خارجی صاف می باشند. در این نوع از سیلندرها در مرکز محفظه یک اهرم قرار دارد و لایه تخت پیستون به صورت متحرک روی آن است که نیرو را انتقال می‌ دهد.

انواع سیلندر کامپکت پنوماتیک

سیلندرهای کامپکت در دو نوع تقسم بندی می شوند که عبارتند از:

 1. سیلندر کامپکت پنوماتیک یک طرفه

در این نوع از سیلندرهای پنوماتیک، جک کامپکت در یک طرف از پیستون قرار دارد و با ورود فشار هوا از یک جهت، جک شروع به حرکت می‌کند. پس از قطع شدن فشار هوا، به کمک فنری که در قسمت پشت پیستون قرار گرفته است، هوای درون محفظه خارج می‌شود. سپس پیستون به حالت قبلی باز می ‌گردد.

 1. سیلندر کامپکت پنوماتیک دوطرفه

همان طور که از نامش مشخص است در دو طرف فعالیت می‌کند. به این صورت که هوا از یک سمت وارد سیلندر شده و حرکت سیلندر را به دنبال دارد. سپس هوای درون محفظه خارج می‌شود که این فرآیند با نیروی هوای فشرده رفت و برگشت رخ می‌ دهد.

اجزاء سیلندر کامپکت پنوماتیک

در این سیلندر قطعات را با توجه به کاربردی که دارند‌ به اشکال مختلف می‌توان تغییر داد. این سیلندرها ساخته شده از بدنه، پوسته، پیکنیک، میله شفت، پیستون، اتصالات و …  می‌ باشد. سیلندرهای کامپکت با هوا یا گاز فشرده، به صورت مگنت‌ دار و بدون مگنت طراحی شده و قابل استفاده می باشند. تفاوت این دو نوع در این است که کامپکت بدون مگنت به دلیل نداشتن آهن ربا در داخل آن دارای ارتفاع بدنه کمتری از نمونه کامپکت مگنت دار است. همچنین در کامپکت مگنت دار به دلیل اینکه قابلیت نصب سنسور روی آن وجود دارد می توان حرکت رفت و برگشت آن را توسط سنسور سیلندر کنترل کرد.

سیلندر کامپکت پنوماتیک دارای یک فضا یا محفظه برای نگهداری هوای فشرده می باشد. همچین یک خروجی جهت خارج شدن آن درنظر گرفته شده است. جنس بدنه این نوع از سیلندر از پروفیل است و دارای مقاومت بسیار بالایی در مقابل ضربات می باشد. از دیگر ویژگی‌های این محصول می توان به ابعاد کوچک آن اشاره کرد. این ابعاد کوچک باعث می شود که وزن این سیلندر هم سبک باشد و این ویژگی، به کارگیری و استفاده از آن را بسیار راحت کرده است. در برخی موارد سیلندر های کامپکت‌ پنوماتکی را می‌بینیم که جنس بدنه آن‌ها از آلیاژ آلومینیم و استیل است. با ورود هوای فشرده به درون سیلندر و جمع شدن در پشت آن به پیستون نیرو وارد می‌شود. این نیرو باعث خروج شفت شده و سیلندر به حرکت در می آید.

عملکرد سیلندر کامپکت پنوماتیک

همان‌طور که پیش تر گفته شد، این سیلندر با جابه جایی هوای فشرده کار می‌کند. حرکت میله پیستون و پس از آن مجموعه پیستون‌ها هم به صورت رفت و برگشت یا چرخشی خواهد بود. از این سیلندر ها می‌توان برای بلند کردن، جابه جا کردن، کشیدن و پرس کردن قطعات استفاده کرد.

ویژگی سیلندر کامپکت پنوماتیک

سیلندر کامپکت پنوماتیک ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد که دلیل مجزا شدن این سیلندر از دیگر سیلندرهای موجود در بازار می‌ باشند. این ویژگی ‌ها عبارتند از:

 • کورس سیلندر

کورس، فاصله اولیه نقطه شفت تا انتهای آن می‌ باشد و براساس میلی‌ متر اندازه‌ گیری می ‌شود. سیلندر کامپکت همان طور که پیش تر گفته شد، دارای کورس کوتاهی است. از این رو نیرویی که به وسیله آن تولید می‌شود، تاثیر مخربی ندارد.

 • قطر سیلندر کامپکت

قطر این جک‌ها بین ۱۲ تا ۱۰۰ میلی متر می باشد. با افزایش قطر میل پیستون، خطر شکستن و خم شدن آن کم می ‌شود و این موضوع تاثیر بسیار مهمی روی عملکرد سیلندر دارد.

 • ضربه‌گیر سیلندر

در اثر تکان خوردن و جابه جایی سیلندر، امکان وارد شدن ضربات محکمی به پیستون وجود دارد که به مرور زمان باعث خراب شدن آن خواهد شد. به همین دلیل هنگام تولید و ساخت این قطعات از ضربه‌ گیر استفاده می‌ شود و به کمک آن، طول عمر قطعات سیلندر بیشتر می‌شود.

کاربرد سیلندر کامپکت پنوماتیک

همانطور که گفته شد، هر زمانی که لازم باشد قدرت را در فضای کوچک انتقال داد، از این نوع سیلندر استفاده می‌کنند. معمولا در صنایع مادر مانند کارخانجات و صنایع‌ سرامیک، فولاد و غیره که به دستگاه‌های اتوماتیک و صنعتی نیاز دارند، بیشترین استفاده از سیلندر کامپکت را شاهد هستیم. همین طور در صنعت نفت و گاز نیز کاربرد بسیار زیادی دارد.

نتیجه گیری

سیلندر کامپکت پنوماتیک به دلیل ابعاد کوچک و وزن کم، کاربرد زیادی در دستگاه‌های صنعتی داشته و از پرفروش‌ترین نوع سیلندرهای بازار می با‌شد. البته بایستی بدانید، از آن جایی که اصطکاک‌ سیلندر کامپکت زیاد است، در نتیجه به طور مرتب به روغن کاری نیاز دارد.

مشخصات فنی سیلندر پنوماتیک کامپکت ارائه شده توسط شرکت بهسام

سیلندر پنوماتیک کامپکت ارائه شده توسط شرکت بهسام ، با قطر ۱۰ سانتی متر ارائه می شود و در محدوده فشار مناسب تا ۱۰ بار می توانند کار کنند. کورس استاندارد این نوع سیلندر معمولا حدود ۱۰ سانتی متر می باشد.

جدول اطلاعات فنی شرکت بهسام

اطلاعات فنی
قطر سیلندر Q20_100mm
نوع عملکرد دو طرفه
حد فشار کاری ۱٫۵ ~ ۱۰ kgf/cm2
سرعت خطی دسته پیستون ۵۰ ~ ۵۰۰ mm/sec
حد دمای کاری -۵ °C ~ +60 °C
کورس های استاندارد ۵ ~ ۱۰۰mm
کورس سیلندر Standard stroke قطر سیلندر bore size
۱۰-۲۰-۳۰-۴۰-۵۰-۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ mm ۲۰ mmØ
۱۰-۲۰-۳۰-۴۰-۵۰-۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ mm ۲۵ mmØ
۱۰-۲۰-۳۰-۴۰-۵۰-۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ mm ۳۰ mmØ
۱۰-۲۰-۳۰-۴۰-۵۰-۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ mm ۴۰ mmØ
۱۰-۲۰-۳۰-۴۰-۵۰-۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ mm ۵۰ mmØ
۱۰-۲۰-۳۰-۴۰-۵۰-۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ mm ۶۰ mmØ
۱۰-۲۰-۳۰-۴۰-۵۰-۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ mm ۷۰ mmØ
۱۰-۲۰-۳۰-۴۰-۵۰-۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ mm ۸۰ mmØ
۱۰-۲۰-۳۰-۴۰-۵۰-۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ mm ۹۰ mmØ
۱۰-۲۰-۳۰-۴۰-۵۰-۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ mm ۱۰۰ mmØ
مواد مصرفی Materials
لوله سیلندر: آلومینیوم آبکاری با لوله آنودایز Cylinder barrel: Aluminium alloy with anodized plated
درپوش ها: آلومینیوم آبکاری با لوله آنودایز End covers: Aluminium alloy with anodized plated
شفت: فولاد ck45 با روکش کروم سخت ROD: Ck45 steel with hard chrome plated
لوازم آببندی: لاستیک ضد روغن و پلی اورتان Sealing: NBR and PU

 چرا سیلندر پنوماتیک کامپکت را از بهسام خریداری کنیم؟

 1. دارای گارانتی بی قید و شرط بلند مدت
 2. دارا بودن نیروی متخصص برای نصب
 3. دارا بودن لوازم جانبی مورد نیاز
 4. قیمت های متعادل و کاملا به صرفه نسبت به کیفیت بالای آن
 5. پشتیبانی و راهنمایی استفاده از دستگاه
 6. راندمان نسبی بالای قطعات نسبت به بقیه رقبا
 7. استفاده از قطعات استاندارد و با کیفیت
 8. فیلتر های مختلف بر حسب نیاز شما

خرید سیلندر کامپکت پنوماتیک

در صورتی که قصد خرید سیلندر کامپکت پنوماتیک با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام پنوماتیک ، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر ، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.

تماس بگیرید