سیلندر چرخشی

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. محصولات
 4. chevron_right
 5. پنوماتیک
 6. chevron_right
 7. سیلندر پنوماتیک
 8. chevron_right
 9. سیلندر چرخشی

سیلندر چرخشی پنوماتیک

سیلندر چرخشی یا سیلندر دورانی با استفاده از سیستم مکانیکی و الکترونیکی عمل می‌کند. این گونه که با استفاده از جریان برق روشن می‌شود و سپس با کمک سیستم مکانیکی، زاویه دوران آن شروع به چرخش می‌ کند. محدود شدن چرخش زاویه سیلندر به کمک سیستم مکانیکی به دو شکل داخلی و خارجی انجام می‌گیرد. سیلندر دورانی از پر کاربردترین عملگرهای پنوماتیک می باشند. این سیلندرها از نظر دوران در دو نوع موجود می باشند که عبارتند از:

 1. سیلندر چرخشی با دوران محدود
 2. سیلندر چرخشی با دوران نامحدود

سیلندر چرخشی با دوران محدود

در مدل سیلندر چرخشی دوران محدود، با کمک قدرت سیال تحت فشار (هوای فشرده)، محور سیلندر چرخشی، در زاویه های ثابت و محدود دوران می کند. مزیت سیلندر های چرخشی، این است که به دلیل ابعاد کوچک و نصب آسان، برای وارد کردن گشتاور های نسبتا زیاد در جهت های متفاوت مناسب می باشند. نکته ی قابل توجه این سیلندر این است که میزان گشتاور در خروجی به مقدار فشار سیال تحت فشار وابسته است. زاویه دوران سیلندر چرخشی با استفاده از سیستم های مکانیکی محدود می شود، سیستم های مکانیکی کنترل زاویه را به صورت داخلی یا خارجی انجام می دهند. به طور معمول برای کاهش سرعت در انتهای کورس سیلندر دورانی از ضربه گیر استفاده می شود. کاربرد این سیلندر برای حرکت های کنترل شده در زاویه های محدود، مانند باز کردن یک شیر پروانه ای بزرگ که در خط لوله قرار گرفته است، خم کردن لوله یا میلگرد و یا در سیلوی آرد در صنایع مواد غذایی مانند نان های صنعتی و تولید ماکارونی، نمونه ای دیگر از کاربرد های سیلندر دورانی می باشد. نمونه ای از سیلندر دورانی با دوران محدود در شکل زیر نشان داده شده است.

سیلندر چرخشی با دوران نامحدود

موتورهای سیلندر های چرخشی دوران نامحدود ، در زاویه ۳۶۰ درجه گردش دارند و با توجه به میزان فشار هوای فشرده، دبی عبوری و ساختار داخلی سیلندر، می توانند با سرعت و گشتاورهای متفاوت عمل کنند. موتورها و پمپ های صنعتی پنوماتیکی، بکس های بادی، دریل ها و سنگ فرزها و تجهیزات دندانپزشکی مانند چیزل، دریل، اکسترکتور و به طور کلی ابزار باد مدور در این دسته از عملگرها قرار دارند. نمونه ای از سیلندر دورانی با دوران نامحدود در شکل زیر نشان داده شده است.

انواع سیلندر چرخشی پنوماتیک از نظر شکل ظاهری

 • سیلندر چرخشی پنوماتیک چهار گوش

سیلندر دورانی پنوماتیک چهار گوش از متداول ترین سیلندر های پنوماتیک است و در صنعت کاربرد های فراوانی اعم از کاربردهای ساده و پیچیده دارد. این سیلندر ها شامل بدنه یا پوسته ، پیستون ، پکینگ و اتصالات مربوطه می باشد و در انواع مگنت دار و بدون مگنت وجود دارند که با توجه به نوع نصب و کاربردش انتخاب می شوند. از این نوع سیلندر ها برای جابه جا کردن و یا بلند کردن اجسام و صنایع مختف غذایی و دارو سازی و … برای ایجاد نیرو استفاده می شود.

 •  سیلندر چرخشی پنوماتیک استوانه ای

سیلندرهایی با بدنه استوانه اي مي باشند که به دلیل ظرافت و ابعاد کوچک مناسب براي فضاهاي کوچکی که نياز به قدرت زيادی ندارند، مانند قسمت هايي از صنايع بسته بندي می باشند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده سیلندر چرخشی پنوماتیک

برای درک چگونگی کارکرد سیلندر های چرخشی پنوماتیک، آشنا شدن با نام اجزای سیلندر چرخشی و وظایف هر بخش می تواند مفید باشد، به همین دلیل در جدول زیر به معرفی قسمت های اصلی سیلندر دورانی می پردازیم.

۱ بدنه به طور معمول از چدن یا آلومینیوم ریخته گری ساخته می شود و از درون و بیرون پرداخت می شود. پرداخت از درون برای افزایش کیفیت کارکرد آب بند ها و از بیرون برای نمای بهتر انجام می گیرد. بدنه دارای تعدادی مجرا برای انتقال هوا به قسمت جلویی پیستون می باشد. اگر طول کورس سیلندر از حالت استاندارد بلندتر باشد، بدنه را دو تکه می سازند.
۲ رویه سیلندر معمولا از جنس بدنه می باشد و در ابتدا و انتهای سیلندر بسته می شود. در برخی از موارد یک خار بلند سرتاسری رویه را مهار می کند. محور هوا نیز درون رویه سیلندر چرخشی جای می گیرد.
۳ میله پیستون رابط بین پیستون و وسیله ای که به حرکت در می آید، میله پیستون است که از جنس فولاد پرداخت شده می باشد و پرداخت آن به گونه ای است که کاسه نمد ها عمر زیادی داشته باشند.
۴ مجموعه پیستون ها مجموعه پیستون ها در سیلندر دورانی پنوماتیک سه وظیفه کلی برعهده دارند:

 • ایجاد سطح لازم برای وارد شدن فشار سیال و در نهایت تولید نیرو
 • آب بندی سیال و جلوگیری از حرکت آن از قسمت پرفشار به قسمت کم فشار
 • به عنوان یاتاقان و راهنما
۵ پین محرک پین محرک وظیفه جلوگیری از گردش پیستون نسبت به لوله ی سیلندر را دارد.
۶ کاسه نمد میله نشتی از کاسه نمد ها باعث کاهش فشار در کورس رو به داخل می شود. اهمیت انتخاب کاسه نمد پردوام در سیلندر های دورانی بسیار زیاد می باشد، چراکه تعویض آنها به دلیل نصب بودن روی محور ماشین کاری، دشوار است.
۷ محور هوا این قطعه از فولاد سخت و با پرداخت عالی ساخته می شود و از آنجایی که هوا نقش اساسی در سیلندر های چرخشی دارد، محور هوا نیز یک بخش مهم از سیلندر دورانی می باشد.
۸ کاسه نمد محور کاسه نمد محور در سیلندر چرخشی پنوماتیک بایستی از حداقل اصطکاک از نشت سیال جلوگیری کند. جنس آن ها از موادی مانند سرب، گرافیت، آزبست و مواد دیگری است که توانایی غلبه بر گرمایش زیاد کاسه نمد را داشته باشد.
۹ یاتاقان یاتاقان در سیلندر دورانی به عنوان تکیه گاه بین ساقه و بدنه محور می باشد و مطابق با نوع طراحی محور سیلندر چرخشی می توان از انواع مختلف یاتاقان مانند بلبرینگ، بوش و یاتاقان کف گرد استفاده کرد، یاتاقان های انتخابی بایستی تحمل گرمای زیاد را داشته باشند.

نماد شماتیک سیلندر چرخشی در مدارهای پنوماتیکی به شکل زیر می باشد.

نحوه نصب سیلندر چرخشی پنوماتیک

نصب درست سیلندر دورانی بسیار مهم می باشد، ممکن است سیلندر در دور های بسیار بالایی کار کند. پایه های نصب سیلندر، قسمتی از بدنه سیلندر می باشد که در سیلندر هایی با قطر کم، پایه سیلندر را رزوه کرده و مستقیم به آن متصل می شود، در سیلندرهایی با قطر بالا نصب پایه به کمک پیچ های کنار آن انجام می گیرد.

دلایل اصلی خرابی سیلندر چرخشی پنوماتیک

از دلایل اصلی خرابی در سیلندر های دورانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمبود روانکاری

دلیل بسیاری از خرابی ها در سیلندر دورانی پنوماتیک کمبود روانکاری یا روغن کاری است. همانطور که در قسمت پنوماتیک گفته شد ، سیستم های پنوماتیکی نیاز دائمی به روانکاری دارند. کمبود روانکاری روی محورهای هوا باعث خرابی سریع کاسه نمد ها و تولید گرما و در نهایت خرابی یاتاقان ها می شود که خرابی یاتاقان ها باعث آسیب به سیلندر دورانی می باشد.

 • آلودگی

آلودگی می تواند به تمام تجهیزات صنعتی آسیب وارد کند، سیلندر های چرخشی هم از این مورد مستثنی نمی باشند. آلودگی ممکن است باعث خراش در میله ی پیستون، محور و بدنه ی سیلندر شود. همچنین ممکن است مجاری درون سیلندر را پر کند.

 • کاربرد نادرست

هر یک از سیلندر های چرخشی برای کار در سرعت های خاصی طراحی می شوند. اگر سیلندر در سرعت های بسیار بالاتر از حد تعریف شده کار کند، منجر به خرابی در سیلندر می شود.

 • نصب نادرست

سیلندر دورانی بایستی محکم نصب شود و با محور ماشین ها هم راستا باشد، درغیر این صورت می تواند منجر به لرزش های زیادی در سیلندر شود. این لرزش ها معمولا به یاتاقان ها و کاسه نمد ها آسیب وارد می کند.

خرید سیلندر چرخشی پنوماتیک

در صورتی که قصد خرید سیلندر دورانی پنوماتیک با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام پنوماتیک ، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر ، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.

تماس بگیرید