سیلندر قلمی

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. محصولات
 4. chevron_right
 5. پنوماتیک
 6. chevron_right
 7. سیلندر پنوماتیک
 8. chevron_right
 9. سیلندر قلمی

سیلندر قلمی پنوماتیک

سیلندرهای پنوماتیکی قطعات کوچکی می باشند که به وسیله فشار هوا، حرکت رفت و برگشت را انجام می‌دهد و در کارهای صنعتی کاربرد دارند. این سیلندر ها دارای انواع گوناگونی هستند. در این قسمت به معرفی سیلندر قلمی پنوماتیکی یا همان جک قلمی پنوماتیکی ، اجزاء و انواع آن می‌ پردازیم.

سیلندر قلمی پنوماتیک چیست؟

جک قلمی پنوماتیک یا جک قلمی، ساده‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین نوع سیلندر پنوماتیکی به شمار می‌ آید. این محصول از قدیمی ترین سیلندر های پنوماتیکی می باشد. از آنجایی که‌ این سیلندر از یک استوانه کوچک و نازک‌ که رفت و برگشت روی آن اعمال می‌شود، ساخته شده و شکل ظاهری آن شبیه قلم می باشد،‌ آن را سیلندر پنوماتیک قلمی می‌ نامند. در واقع سیلندر قلمی پنوماتیک، نوعی از انواع سیلندر پنوماتیک است که توان تامین انرژی لازم برای رفت و برگشت دستگاه را‌ به کمک نیروی فشاری هوا ایجاد می‌کند. این سیلندر دارای ابعاد کوچکی است و معمولا به صورت یک طرفه و دو طرفه تولید و به بازار عرضه می‌شود. جک قلمی ، توانایی کمتری در تحمل فشار کاری دارد، به همین دلیل برای کارهای سنگین گزینه مناسبی نیست. همچنین به دلیل اصطکاک زیادی که دارد، نسبت به دیگر سیلندرها، راندمان کمتری دارد. سیلندر قلمی پنوماتیک

عملکرد سیلندر پنوماتیک قلمی

بر روی سیلندر قلمی پنوماتیک یک سوراخ یا روزنه قرار گرفته که هوا را با فشار بسیار زیاد وارد محفظه سیلندر کرده و اهرم را به سمت بیرون هدایت می‌ کند. در این نوع سیلندر هم زمان با بالا رفتن پیستون، قسمت انتهایی اهرم، از درون سیلندر خارج می شود و انرژی ایجاد شده را منتقل می ‌کند. سپس با خالی شدن گاز یا هوای داخل محفظه، اهرم جمع می شود و به حالت اولیه خود باز می ‌گردد.

انواع سیلندرهای قلمی پنوماتیک

جک قلمی پنوماتیک دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:

 • سیلندر قلمی پنوماتیک یک طرفه

در این سیلندر، فشار هوا از یک جهت، وارد پیستون شده و باعث ایجاد حرکت رو به جلو می ‌شود. برای حرکت برگشت یا حرکت رو به عقب در سیلندر قلمی یک طرفه، از ابزاری شبیه فنر کمک گرفته می شود. این گونه که با چرخاندن فنر به سمت بیرون، هوا به عقب باز می ‌گردد. در واقع سیلندر یک طرفه، یک تنظیم کننده گاز یا هوا می باشد.

 • سیلندر قلمی پنوماتیک دو طرفه

در این نوع جک قلمی ، همان گونه که مشخص است دو پیستون در ابتدا و انتهای آن قرار گرفته شده‌ و داخل محفظه سیلندر، به وسیله نیروی کشسانی فنر، به یکدیگر متصل شده اند. با وارد شدن هوا فشرده، پیستون‌ها از هم جدا شده، هوا بین پیستون‌ها قرار می گیرد و انرژی را منتقل می‌کند. با گذشت زمان و با کم شدن میزان فشار هوا یا گاز داخل محفظه، پیستون‌ها به سمت هم حرکت کرده و دوباره به یکدیگر می‌چسبند. این نوع سیلندر قلمی‌ پنوماتیک دارای حرکت انقباضی و کششی می باشد. هوای فشرده به کمک دو وروری به اطراف هدایت شده و حرکت رفت و برگشت را ایجاد می‌ کند.

ویژگی‌های سیلندر قلمی پنوماتیک

سیلندر قلمی پنوماتیک ویژگی‌های منحصربه فردی دارد که آن را از دیگر سیلندرها جدا می‌کند. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌شود.

کورس

فاصله بین ابتدایی ترین نقطه شفت سیلندر تا نقطه انتهایی آن، کورس نامیده می‌ شود و بر مبنای میلی متر اندازه گیری می‌شود. میزان این فاصله‌ مقدار جابه جایی تجهیزات چسبیده به سیلندر را نشان می دهد. اندازه کورس‌های سیلندر قلمی ۱۰، ۲۰، ۲۵، ۵۰، ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۵۰، ۲۰۰، ۲۵۰ و ۳۰۰ می باشد.

قطر پیستون سیلندر

قطر پیستون دارای ابعاد گوناگونی است که بر روی حرکت‌های طولانی و همچنین سلامت میل پیستون‌ تاثیرگذار می‌ باشد. سیلندر قلمی دارای قطر های ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۶، ۲۰، ۲۵، ۳۲ و ۴۰ می باشد. اگر در حرکت‌های طولانی قطر میل پیستون کم باشد، خم شده یا می‌شکنند. در واقع اندازه قطرو طول کورس، توان سیلندر پنوماتیک را تعیین می ‌کنند.

ضربه گیر سیلندر قلمی

با اینکه جک قلمی پنوماتیک حرکت رفت و برگشتی دارد. اما بعد از هر جابه جایی و تکان خوردن، ممکن است به داخل پیستون ضربه‌های وارد ‌شود. با گذشت زمان، این ضربات می توانند پیستون را تخریب می‌کنند. به همین دلیل هنگام ساختن جک قلمی پنوماتیک از درپوش‌های ضربه گیر برای جلوگیری از خراب شدن پیستون استفاده می‌ شود.

مشخصات سیلندرهای پنوماتیک قلمی

این نوع سیلندر با مشخصات زیر در بازار موجود می باشد:

 • قطر روزنه سیلندر بین ۸ تا ۲۵ میلی متر
 • فشار کاری ۱۰ برابر
 • توانایی تغییر دما با توجه به نوع واشر از ۳۵- تا ۱۵۰ درجه سانتی ‌گراد
 • بیشترین کورس بر اساس قطر بین ۰ تا ۵۰۰ میلی ‌متر

ساختار سیلندر قلمی پنوماتیک

قسمت بدنه جک قلمی از آلومینیم یا فولاد ضد زنگ  که دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی می باشد و از طول عمر زیادی برخوردار است، ‌ساخته می شود. در برخی از این نوع سیلندر‌ها یک بالشتک وجود دارد که مابین ماشین آلات و سیلندر قرار می ‌گیرد. همچنین میله فولادی که روی روزنه یا سوراخ قرار دارد، نیز جزیی از ساختار جک قلمی می با‌شد.

کاربرد سیلندر قلمی پنومکاتیک

از این نوع سیلندر معمولا برای جابه جایی لوازم و اشیایی که دارای وزن کمی هستند، استفاده می‌ شود. همچنین در‌ خط مونتاژ ماشین آلات تولید وبسته بندی نیز کاربرد دارد.

نتیجه گیری

جک قلمی پنوماتیک برخلاف ابعاد کوچکی که دارد، دارای کاربرد بسیار زیادی می باشد. نوع یک طرفه و دو طرفه آن با مکم هوای فشرده، نیروی حرکتی رفت و برگشت را ایجاد می‌کند. اندازه کورس و قطر، از مهمترین ویژگی‌های این سیلندر است که در هنگام خرید بایستی به آن دقت کرد.

جدول زیر اطلاعات فنی سیلندر قلمی پنوماتیک بهسام را نشان می دهد.

اطلاعات فنی
قطر سیلندر Q12_16_20_25 mm
نوع عملکرد دو طرفه
حد فشار کاری ۱٫۵ ~ ۱۰ kgf/cm2
سرعت خطی دسته پیستون ۵۰ ~ ۵۰۰ mm/sec
حد دمای کاری -۵ °C ~ +60 °C
کورس سیلندر Standard stroke قطر سیلندر bore size
۲۵-۵۰-۸۰-۱۰۰-۱۲۵-۱۵۰-۲۰۰-۲۵۰-۳۰۰ mm ۱۲ mmØ
۲۵-۵۰-۸۰-۱۰۰-۱۲۵-۱۵۰-۲۰۰-۲۵۰-۳۰۰ mm ۱۶ mmØ
۲۵-۵۰-۸۰-۱۰۰-۱۲۵-۱۵۰-۲۰۰-۲۵۰-۳۰۰ mm ۲۰ mmØ
۲۵-۵۰-۸۰-۱۰۰-۱۲۵-۱۵۰-۲۰۰-۲۵۰-۳۰۰ mm ۲۵ mmØ

خرید سیلندر قلمی پنوماتیک

در صورتی که قصد خرید جک قلمی پنوماتیک با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام پنوماتیک ، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر ، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.

تماس بگیرید