رگلاتور

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. محصولات
 4. chevron_right
 5. پنوماتیک
 6. chevron_right
 7. واحد مراقبت پنوماتیک
 8. chevron_right
 9. رگلاتور

رگلاتور پنوماتیک

رگلاتور از کلمه انگلیسی Regulator گرفته شده است و معنی آن تنظیم کردن می باشد و در صنعت پنوماتیک با عباراتی مانند رگلاتور پنوماتیکی یا تنظیم کننده فشار هوا شناخته می شود. وظیفه اصلی این دستگاه تنظیم فشار در سیستم های پنیوماتیک می باشد.

رگلاتور پنوماتیک چیست ؟

هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور دارای نوسانات فشار می باشد و از طرفی تمامی سیستم های پنوماتیک برای عملکرد به صورت موثر و ایمن نیاز به هوای فشرده تنظیم شده در حد مناسب و ثابت دارند. بنابر این نیاز است برای کار دقیق تجهیزات سیستم پنوماتیکی این فشار در حد نیاز تنظیم و مستقل از نوسانات شبکه و مصرف کننده به صورت ثابت باشد.

در حقیقت میزان قدرت یک سیلندر و یا گشتاور یک موتور ارتباط مستقیم با فشار هوای فشرده دارد. فشار هوا بایستی مطابق با نیاز هر یک از قسمت ها باشد و قبل از ورود به هر قسمت تنظیم شود. با توجه به تجربه و راندمان و عمر مناسب برای قطعات معمولا از فشار ۶ بار برای قسمت قدرت و از فشار ۳ تا ۴ بار برای قسمت کنترل استفاده می شود.

استفاده از فشارهای بالاتر موجب فرسایش و همچنین موجب هدر رفتن انرژی می‌شود. در صورتی که استفاده از فشارهای پایین تر علی الخصوص در قسمت قدرت موجب کاهش راندمان می شود. وظیفه رگلاتور پنوماتیک در سیستم های پنوماتیکی، تنظیم و ثابت نگه داشتن فشار خروجی به صورت مستقل از فشار ورودی است. ( فشار ورودی همواره بایستی بیشتر از فشار خروجی باشد.) رگلاتورهای پنوماتیک در سه نوع ساده، رگلاتور با دقت بالا و رگلاتور پروپرشنال که دارای نمایشگر دیجیتال بوده و با استفاده از کابل به PLC برای کنترل فشار به صورت ۰٫۰۱ بار متصل می شود، وجود دارند.

ساختمان رگلاتور پنوماتیک

به طور کلی ساختمان رگلاتور دارای سه قسمت زیر می باشد.

 1. قسمت بارگذار: این قسمت وظیفه اعمال بار را بر عهده دارد و از وزنه، فنر و فشار گاز تشکیل شده است.
 2. قسمت اندازه گیر: این قسمت وظیفه اندازه ‌گیری فشار گاز و مقایسه را بر عهده دارد.
 3. قسمت عمل کننده: وظیفه این قسمت بستن مسیر عبور جریان گاز می باشد، از این رو به آن شیر مانع نیز گفته می‌شود.

انواع رگلاتور پنوماتیک از لحاظ عملکرد

رگلاتورها به سه دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:

 1. رگلاتور دیافراگمی
 2. رگلاتور پیستونی
 3. رگلاتور بدون تخلیه

رگلاتور دیافراگمی

نحوه عملکرد رگلاتور پنوماتیک :

تنظیم فشار توسط دیافراگم شماره ۱ به این صورت انجام می گیرد که این صفحه از یک طرف تحت فشار هوای فشرده و از یک طرف تحت فشار نیروی فنر شماره ۲ قرار می گیرد. این نیروی فنر نیز توسط پیچ تنظیم شماره ۳ قابل تنظیم است. حال با اضافه شدن فشار هوا، صفحه برخلاف جهت نیروی فنر حرکت می کند و در نتیجه مقطع دهانه تنظیم شیر ( شماره ۴ ) محدودتر و یا بسته می شود و در نهایت باعث تنظیم فشار بر اساس مقدار عبور جریان می شود.

حال با برداشت هوا ، فشار کاری پایین می آید و درنتیجه نیروی فنر موجب باز شدن دهانه شیر می شود. باز و بسته شدن مکرر دهانه شیر فشار خروجی را تنظیم می کند. نصب فنر ضربه گیر ( شماره ۵ ) در بالای دیسک شیر ( شماره ۶ ) موجب جلوگیری از وضعیت بی نظمی خواهد شد که امکان دارد در اثر باز و بسته شدن مرتب دهانه شیر پیش بیاید. بعضی از انواع رگولاتور پنوماتیک گیج نمایشگر فشار دارند که موجب نمایش و تنظیم آسان تر می شود.

رگلاتور پیستونی

این رگلاتور یکی از انواع رگلاتور های پنوماتیک می باشد که از لحاظ عملکرد و ظاهر کاملا شبیه نوع دیافراگمی است. تنها تفاوت این رگولاتور با نوع دیافراگمی در نوع تنظیم کننده فشار است که به جای استفاده از دیافراگم از پیستون استفاده شده است.

مزیت این نوع رگلاتور نسبت به نوع دیافراگمی این می باشد که، دیافراگم ها معمولا پس از چندین سال استفاده به دلیل تماس با روغن، خشک می شوند و کارایی خود را از دست می دهند. این مشکل در نوع پیستونی تقریبا رفع شده و به همین دلیل طول عمر رگولاتورهای پیستونی بیشتر از نوع دیافراگمی است.

رگلاتور بدون تخلیه

این رگولاتورها برای مصارف خاص استفاده می شوند. دربعضی صنایع به جای استفاده از هوای فشرده از گاز و حتی بعضا گازهای سمی استفاده می شود و به همین دلیل نیاز است که این گاز به هوای آزاد تزریق نشود. به عبارتی روی بدنه این رگلاتورها مجرای تخلیه وجود ندارد.

ابعاد رگلاتورهای پنوماتیک

رگلاتورهای پنوماتیک در ابعاد يك اينچ، سه چهارم اينچ، يك دوم اينچ، سه هشتم اينچ، يك چهارم اينچ، يك هشتم اينچ، دو اينچ، يك و يك دوم اينچ و يك و يك چهارم اينچ تولید می شوند. که پرمصرف ترین سایزها یک چهارم اینچ و یک دوم اینچ می باشند. رگلاتورهای سایز یک هشتم الی سه چهارم اینچ از نوع ساده و از سایز یک الی دو اینچ از نوع پایلوتی می باشند.

انواع رگلاتور پنوماتیک از لحاظ جنس

رگولاتور پنوماتیک در سه جنس برنجی، برنجی با روکش کروم و فولاد ضد زنگ (استینلس استیل) تولید می‌گردد. همان طور که پیش تر گفته شد نمی‌توان برای گازهای خورنده از هر نوع رگلاتوری استفاده کرد. به همین دلیل شرکت‌های فعال در زمینه طراحی و تولید رگلاتور پنوماتیک، رگلاتور هایی با جنس‌های مختلفی تولید می‌کنند. ساده‌ترین نوع رگلاتور پنوماتیک، رگلاتور برنجی است که برای گازهای غیر خورنده استفاده می‌شود.

مدل مقاوم‌تر رگلاتور ها، رگلاتور پنوماتیک برنجی با روکش کروم می باشد که تفاوت آن با مدل برنجی، مقاومت بیشتر در برابر عوامل محیطی و در نتیجه افزایش طول عمر آن است و هیچ تاثیری در نحوه عملکرد رگلاتور پنوماتیک ندارد. مقاوم‌ترین نوع رگلاتور پنوماتیک، انواع تولید شده با استیل ضد زنگ است. این جنس بیشترین مقاومت را دارد و عملکرد پایدار رگلاتور پنوماتیک را تضمین می‌کند.

از این مدل می‌توان در سیستم‌های پنوماتیک با انواع گازهای خورنده استفاده کرد، زیرا کمترین مقدار واکنش‌پذیری با گازهای خورنده مانند ترکیبات حاوی سولفور و کمترین مقدار جذب گازهای واکنش‌پذیر را دارد.

مراحل تنظیم فشار رگلاتور

۱٫در ابتدا بایستی به ماکزیمم فشار قابل تحمل برای ضعیف ترین قطعه در خط توجه کنیم. ۲٫سپس اهرم پلاستیکی را به بالا می کشیم. ۳٫به فلش های کم و زیاد بر روی اهرم توجه کرده و نسبت به گیج فشار آن را تنظیم می کنیم. ۴٫در نهایت اهرم را به سمت پایین فشار می دهیم تا قفل شود. توجه : اگر در کل سیستم، تجهیزات دارای فشار قابل تحمل خیلی متفاوتی باشند باید برای هر قسمت از رگلاتور جداگانه استفاده کرد.

نکات مهم در انتخاب رگلاتور پنوماتیک

 1. فشار ورودی و فشار خروجی و حداکثر تحمل فشار
 2. دقت رگلاتور
 3. تلورانس فشار
 4. تحمل دمایی
 5. حجم و دبی عبوری از رگلاتور
 6. جنس بدنه
 7. برند یا شرکت سازنده
 8. نوع رگلاتور ( دیافراگمی یا پیستونی یا بدون تخلیه )
 9. پورت اتصال یا رزوه
 10. دارا بودن یا نبودن مانومتر
 11. دارا بودن یا نبودن فیلتر

قیمت رگلاتور

قیمت رگلاتور به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. جنس بدنه
 2. فشار کاری
 3. دقت
 4. کیفیت ساخت

رگلاتور تولید شده توسط بهسام

این رگلاتور همراه با درجه و دو بست پایه می باشد و قابل استفاده برای هوای خروجی و چرب است. اطلاعات فنی این رگلاتور به صورت زیر می باشد.

اطلاعات فنی
حد فشار کاری ۰ ~ ۱۲ bar
حد دمای کاری ۰°C ~ +60°C
حد مجاز تنظیم فشار شکن ۰٫۵ ~ ۸٫۵ bar
طریقه نصب با دو عدد بست پایه دار

چرا از بهسام خریداری کنیم؟

 • دارای گارانتی بی قید و شرط بلند مدت قطعات
 • دارا بودن نیروی متخصص برای نصب
 • دارا بودن لوازم جانبی مورد نیاز
 • قیمت های متعادل و کاملا به صرفه نسبت به کیفیت بالای آن
 • پشتیبانی و راهنمایی استفاده از دستگاه
 • راندمان نسبی بالای قطعات نسبت به بقیه رقبا
 • استفاده از قطعات استاندارد و با کیفیت

خرید رگلاتور در تهران

در صورتی که قصد خرید رگلاتور با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام پنوماتیک ، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.

تماس بگیرید