روغن زن

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. محصولات
 4. chevron_right
 5. پنوماتیک
 6. chevron_right
 7. واحد مراقبت پنوماتیک
 8. chevron_right
 9. روغن زن

روغن زن پنوماتیک

در یک سیستم پنوماتیک قسمت های عمل کننده داخلی ابزارآلات پنوماتیک و اجزای آن، شامل سیلندرهای عملگر، سوپاپ ها و موتورها ممکن است احتیاج به روانکاری داشته باشند، که وظیفه آن بر عهده روغن زن می باشد. این دستگاه با تزریق جریانی از روغن در خطوط هوایی تضمین می کند که آنها همیشه در بهترین حالت خود عمل خواهند کرد.

در سیستم هایی که بخش های آن نیاز به روغن کاری دائمی دارند، یک روغن زن در واحد مراقبت پنوماتیک قرار می گیرد. در واحد مراقبت، روغن زن آخرین بخشی است که نصب می گردد چراکه اگر قبل از فیلتر نصب گردد، فیلتر هوای روغن زده شده را فیلتر می کند و هوای خشک به عملگرها و شیرها می رسد.

هدف از روغن کاری سیستم های پنوماتیک

روغن زن، یک عضو بسیار مهم در دستگاه های پنوماتیک می باشد، چراکه ماده روانکار را به ماشین های مختلف می رساند. روغن زن های پنوماتیک در موارد زیر دارای کاربرد می باشند:

 1. ایر موتور ها
 2. سیلندر ها
 3. چرخ دنده ها
 4. سطوح کشویی

با داشتن یک سیستم روانکاری در ماشین آلات، اصطکاک کمتر، عملیات نرم تر و کنترل سرعت بهتر انجام می گیرد که بازده عملکرد سیستم را افزایش و هزینه ی نگهداری و عملکرد سیستم را کاهش می دهد.

نحوه ی عملکرد روغن زن پنوماتیک

نحوه ی عملکرد سوپاپ روغن زن یک دستگاه پنوماتیک، که با عنوان روغن زن پنوماتیک شناخته می شود، تزریق جریانی از روغن (به صورت اسپری) به خطوط هوایی برای روانکاری قسمت های کاری داخلی دستگاه پنوماتیک می باشد. روغن زن پنوماتیک توسط وارد کردن هوای فشرده به یک پورت ورودی و عبور از یک سوپاپ سوزنی، که به یک لوله ونتوری متصل می باشد عمل روانکاری را انجام می دهد.

لوله در داخل کاسه ای که پر از روغن ماشین است قرار گرفته است. روغن به روش مکشی، کشیده شده و سپس به صورت یک آئروسل در پورت خروجی آزاد می شود که به نوبه ی خود ابزارآلات کاری را روان کاری می کند. در عملکرد یک سیستم روانکاری، موقعیت قرار گرفتن سوپاپ بسیار اهمیت دارد. سوپاپ سوزنی بایستی در یک هوزینگ پلی کربنات قرار گیرد و همیشه می بایست آخرین المان باشد.

اگر از این اصول پیروی نشود، ممکن است هوای روغنی با رگلاتور فشار مداخله کند و مانع عملکرد آن شده و در نهایت هیچ روانکاری به تجهیزات متصل نرسد و ماشین خراب و دچار مشکل شود.

انتخاب سیال برای بازدهی بیشتر عملکرد سیستم روانکاری

نوع روغن در روغن زن پنوماتیک به دستور العمل ساخت آن بستگی دارد. بایستی تنها سیالاتی استفاده شوند که در دستور راهنمای کاربر آمده باشند، چراکه سیالات ناسازگار عملکرد ماشین پنوماتیک را مختل می کنند.

انواع روغن زن های پنوماتیک

سه نوع روغن زن پنوماتیک موجود است که بر حسب کاربرد و سیالی که مورد نظر باشد انتخاب می شود. روغن زنهای سایت فید  (Sight Feed Lubricators) روغن زنهای ویک فیت  (Wick Feed Lubricators) روغن زنهای تک پورت  (Single Port Lubricators) در سیستم های هوای فشرده، روغن زن ها، برای مدت های طولانی استفاده می شدند و به صورت بخار در سیستم هوا فشرده عمل می کردند.

اما در حال حاضر تقریبا دیگر در دستگاه ها کاربردی ندارند. در محصولات پنوماتیک جدید مانند سوپاپ و سیلندر ها از لاستیک یا مواد دیگر برای آب بندی استفاده می شوند. این مواد برای آب بندی موثر و کاهش اصطکاک، احتیاج به روانکاری روغنی ندارند. اما هنوز هم محصولات پنوماتیک کمی به روانکاری روغنی داخلی نیاز دارند. مثلا روغن ماشین های سبک بایستی به صورت پریودیک اضافه شود. همچنین بعضی ایرموتورها و کلاچ های هوایی نیز به روانکاری روغنی داخلی نیاز دارند.

شرایط روغن کاری

روغن کاری هوای فشرده به توسط روغن های پاششی در شرایط زیر ضروری می باشد:

 1. در بخش هایی که حرکت های سریع نوسانی مورد نیاز باشد.
 2. در سیلندر های با قطر بزرگ که در این نوع سیلندر ها روغن زن بایستی در ورودی نصب شود.

مشکلات روغن کاری زیاد

 1. نقص فنی در قطعات
 2. گریپاژ کردن قطعات پس از زمان خواب طولانی
 3. افزایش مشکلات محیطی

نحوه نگهداری از روغن زن پنوماتیک

 1. در صورت نصب روغن زن، شیشه (کاسه) روغن زن را می بایست بازرسی کرده تا روغن به حد مشخص شده موجود باشد.
 2. کاسه روغن زن را نباید با تری کلرواتیلن که یک حلال صنعتی است تمیز کرد.
 3. برای روغن زنی از روغن های معدنی مانند روغن هیدرولیک ۱۰ استفاده شود.

روغن زن تولید شده توسط بهسام

این رگلاتور همراه با درجه و دو بست پایه می باشد و قابل استفاده برای هوای خروجی و چرب است.

چرا از بهسام خریداری کنیم؟

 • دارای گارانتی بی قید و شرط بلند مدت قطعات
 • دارا بودن نیروی متخصص برای نصب
 • دارا بودن لوازم جانبی مورد نیاز
 • قیمت های متعادل و کاملا به صرفه نسبت به کیفیت بالای آن
 • پشتیبانی و راهنمایی استفاده از دستگاه
 • راندمان نسبی بالای قطعات نسبت به بقیه رقبا
 • استفاده از قطعات استاندارد و با کیفیت

خرید روغن زن در تهران

در صورتی که قصد خرید روغن زن با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام پنوماتیک، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.  

تماس بگیرید